The New York Times gazetesinde yayınlanan bir rapora göre Facebook, mayıs ayında sessizce sosyal paylaşım sitesinin yasaklandığı Çin’de Colorful Balloons adlı bir fotoğraf paylaşım uygulaması başlattı .

Colorful Balloons, kullanıcıların fotoğraflarını arkadaşlarınızla ve ailenizin üyeleriyle paylaşmasını sağlayan Facebook Moments uygulamasının görünüm ve görünümünü taklit eder gibi görünüyor. Facebook ile arabirim yapmak yerine, uygulama ülkenin en büyük sosyal ağ WeChat ile birlikte çalışıyor.

Facebook, sosyal medya devinden markalaşma konusunda herhangi bir ipucu olmadan App’i yerel bir şirket olan Youge Internet Technology aracılığıyla yayınladı ve yaygınlaşmamasını sağlamak için çabaladı gibi görünüyor.

Çin Temmuz 2009’da Facebook’ı yasakladı ve kısmen WhatsApp’ı Temmuz ayında yasakladı. O zamandan beri CEO’su Mark Zuckerberg, sosyal ağın ülkeye girmesini sağlamak için bir yol bulmaya çalışıyor ve hükümet yetkilileri ile görüşüyor ve bildirimlerin, belirli bir coğrafi alanda yayınların görüntülenmesini engellemeye yardımcı olan yazılım için ülke üzerinde çalışıyor. Çin hükümetinin Facebook’un çabalarından haberdar olup olmadığı belli değil