Facebook Genç Kitleyi Kaybediyor…

Facebook Genç Kitleyi Kaybediyor…

Araştırmacılar, anne, baba ve büyükanne artan sayıda kaydolurken, Birleşik Devletler’deki genç kullanıcılarını daha önce tahmin edilenden daha hızlı kaybediyorlar.

EMarketer tarafından hazırlanan bir raporda, Snapchat’ın gençleri Facebook’a ait Instagram’dan daha hızlı bir klipte Facebook’tan uzaklaştırdığı belirtildi.

Araştırma şirketi, özellikle yaşlılık yaş gruplarına göre artan kullanımlar nedeniyle Facebook’un hala ABD pazarında büyümekte olduğunu söyledi.

Rapor, Facebook’un uzun zamandır dünyanın en büyük sosyal paylaşım ağı için çekirdek bir kullanıcı tabanı olan genç insanları çekme ve tutma sorununu vurgulayan en son rapordur.

Araştırma şirketi, ABD’de 18-24 yaş grubundaki ilk düşüşün bu yıl yüzde 5,8 düşüşle gerçekleşmesini beklediğini açıkladı.

Ayrıca, araştırmaya başladığından bu yana ilk kez, ABD’deki 12-17 yaş grubunun yarısından azı Facebook’ta olurken, bu segmentte yüzde 5.6 düşüş gerçekleştiğini de belirtti.

EMarketer, bu arada 12 yaş altı grubun bu yıl yüzde 9,3 oranında bir düşüş görmesini sağlayacağını söyledi.

Raporda aynı eğilimin ABD’li kullanıcıların tümünün 25 yaşın altındaki düşüşlerle 2019 ve 2020 yılları arasında devam etmesi bekleniyor.

Snapchat ve Instagram’ın ana yararlanıcıları olan Facebook, bu yıl 25 yaşın altında iki milyon kullanıcıyı kaybedecek.

Rapor Snapchat’ın 2018’de 25 yaşın altına 1.9 milyon kullanıcı ekleyeceğini ve Instagram’ın da 1.6 milyon ekleyeceğini söyledi.

Araştırmacılar, kaybolan mesajlarıyla tanınan Snapchat’ın Instagram’dan 12 ila 24 yaş arasındaki kullanıcı sayısını arttırmaya devam edeceğini belirtti.

Ancak Snapchat, kullanıcı tabanını genişletmek ve her yaşa ulaşmak istiyor gibi bir sorunla karşı karşıya kalabilir.

EMarketer analisti Debra Aho Williamson, “Snapchat daha ileri yaş gruplarında daha fazla büyüme yaşayabilir, çünkü platformunu kullanımı daha kolay olacak şekilde yeniden tasarlıyor” dedi.

“Ebeveynlerinin ve dedesinin daha fazlası varsa, gençlerin Snapchat’ı serin bulup bulmayacakları sorusu, Facebook’un içinde bulunduğu durum” dedi.

EMarketer’e göre Facebook, bu sene tahmini 169.5 milyon kullanıcı ile ABD pazarında en popüler sosyal ağ olmaya devam ediyor.

Ancak, hızlı büyüyen Instagram 104.7 milyon Amerikalı tarafından kullanılacak ve Snapchat 86.5 milyona ulaşacak. Tahminlere göre.

Geçen yıl, eMarketer, Facebook’un tarihindeki ilk kez bazı gençler arasında düşüşler görmesini öngördü.

Geçen yıl yatırım şirketi Piper Jaffray tarafından hazırlanan bir raporda, Snapchat, ABD gençlerin tercih ettiği sosyal ağlardı ve yüzde 47’si platformu kullanıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir