Dijital Ajansınızla Verimli Çalışmanın 7 Yolu

Dijital Ajansınızla Verimli Çalışmanın 7 Yolu

Müşterinin ajansından veya iş yaptırdığı diğer kollardan istediği en temel şey hızlı ve kaliteli hizmettir. Her müşteri iş yaptığı kurumun kendisinin bir departmanıymışçasına yalnızca kendisi ile ilgilendiğini düşünür. Aradığında ulaşmak, maillerine anında dönüş yapılması, sürekli bilgilendirilme gibi çeşitli istekler barındırır. Ama bu yazımızın konusu o müşteriyi memnun etmek değil! Bu sefer müşteri tarafından bakacağız.

İşte dijital ajansınızdan maksimum fayda alabilmenin yolları

1-Küçümser olmayın, emir kipinden uzak durun.

Müşteri her zaman haklıdır mottosu kimin başının altından çıkmış bilinmese de müşterinin bu bilinçle hareket etmesi, çalıştığı ajansı onun kişisel çalışanıymış gibi düşünmesine yol açar. Size atılan hanımlı beyli başlayıp saygılar ile sonlanan maillere “Serkan şu banneri değiştir, bu çok kötü olmuş 5 tane daha alternatif gönder, 1 saat içerisinde bu işin bitmesini istiyorum…” gibisinden cevaplar vermeyin.

2-Trip yapmayın.

Ajansınız sizin sevgiliniz değildir. Orda çalışan kişilere memnuniyetsizliğinizi maillere 2şer saat arayla dönerek veya arandığınızda açmayarak bir sonuca ulaşmanız mümkün değildir.

3-Cümleler önemlidir.

Anlıyoruz gerçekten çok yoğunsunuz, emin olun ajansınız da bu durumun farkında. Ancak ajansınızın da sizin kadar önemli ve ilgi bekleyen en az 15-20 müşterisinin bulunduğunu ve yoğunluğunu düşününce,  size 2 defa kontrol edilip her kelimesi düşünülerek yazılan o maillere “Ok. Tmm uygundur” şeklinde cevaplar verdiğiniz zaman temsilcinizin sizin işlerinizi hevessiz, isteksiz yerine getireceğini unutmayın.

4-Önce mail atın, daha sonra arayın.

Ajans çalışanları sabah işe gelip masalarına oturup da bugün Ayşe Hanım arasa diye tüm gün beklemiyorlar. Daha önce de belirttiğim gibi ajansınızın sizden başka işleri de var. O nedenle her şeyi düzenli takip edebilmek için bir iş listesi oluşturmaları gerekiyor. Bu yüzden arayıp telefondan işinizi yaptırmayı denemek yerine önce mail atmanız daha verimli olacaktır.

5-İnisiyatif kullanmalarına müsaade edin.

Evet işin yetkilisi sizsiniz, ajansınız da bunu gayet iyi biliyor. Ancak unutmayın ki bu da ajansınızın uzmanlık alanı, bu işi daha önce yüzlerce kez yaptılar ve sizden daha iyi biliyorlar. Yani ısrarla slider alanının oryantal yaparak gelmesini ya da tasarım içerisinde her yerden çiçekler böcekler çıkmasını istemeyin. Biraz güvenmeyi deneyin ve sonuçları izleyin. Daha yüksek etkileşim alacağınızdan şüpheniz olmasın.

6-Hediyeler gönderin.

Ajans atmosferi duyguların hızlı inişli çıkışlı olduğu bir sahadadır. Lezzetli ya da mis kokulu ürünlerinizi tanıtan ve sizi hiç tanımayan temsilciniz yoğun isteklerinizden bunalabilir. Küçük jestler yapıp ürünlerinizden oluşan küçük paketler aldıklarında adeta akşam eve çikolatalı gofret getiren babaları gibi bir sevgi ile dolarlar size karşı. Sonuçta tanıttığı ürünü denemek en doğal hakkı değil mi?

7-Hemen patrona mail atmayın.

Ajans başkanlarının müşterilerin işleri ile ilgisi yoktur. Onlar yöneticidir ve yeni müşteriler ile iletişimde olup işlerin düzenini sağlamaya çalışır. Yani üzerinde bu kadar sorumluluk ve iş yükü bulunan birisine Facebook’ta reklam vermek istediğinizi ya da galeriye eklenmesi için fotoğraf gönderip cevap alamadığınızı iletmenizin bir anlamı yoktur. Lütfen önce başkana, yazılımcıya veya tasarımcıya değil; müşteri temsilcinize ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir