Daha Zararsız Veri Prosedürleri İçin Google, Twitter İle Çalışıyor

Daha Zararsız Veri Prosedürleri İçin Google, Twitter İle Çalışıyor

Facebook’un veri sızdırma skandalından sonra Google, Twitter ile çalışmalar yaparak zararsız veri toplama prosedürleri yayınlamaya yolunda adımlar atıyor.

Bilindiği gibi Facebook, Amerika seçimlerinde asılsız kamuoyu oluşturmuştu. Bunun üzerine Facebook, veri toplama skandalı ile suçlanarak yeni bir davanın sebebi oldu. Davaya gönüllü olarak katılan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg soruşturma sırasında, sorulan sorulara cevap verme konusunda zor anlar yaşadı. Bu durumu yaşamak istemeyen Google, Twitter ile birleşerek gizlilikle ilgili yeni düzenlemeler yayınladı.

Facebook’ta olduğu gibi Google, izinli veya izinsiz herkesin bilgilerini toplama konusuna odaklanmış durumda. Bu sebepten dolayı dava sonrası tüm akıllarda soru işareti bırakan Google, Reklam amaçlı kullandığı verilerin toplanması ve paylaşılmasında değişiklikler için çalışmalar yayınladı. Fakat kamuoyuna ne gibi düzenlemeler yapıldığı konusunda açıklama yapılmadı. Çünkü açıklanması halinde Facebook’tan sonra yeni bir davanın hedefi olabilirlerdi.

Konu ile ilgili Google, düzenlemelerle ilgili yaptığı açıklamaya göre, düzenlemeler sonrası kendilerini, Twitter’ı ve Youtube’u tek bir sistem olarak görmeleri gerektiğini söyledi. Buradan anlaşıldığı gibi Google, Twitter ve Youtube veri toplama konusunda aynı prosedürler üzerine çalışacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir