Barselonada Araç Trafiğine Kısıtlama

Barselonada Araç Trafiğine Kısıtlama

İspanya, Barselona 20 yaşından büyük arabaları yasaklayarak 15 sene içerisinde hava kirliliğini yüzde 30 oranında azaltmayı amaçlıyor.

Ortak bir karar alınarak uygulamaya geçirilecek tasarı için Katalan hükümeti ve çevredeki 39 vilayet bir araya geldi. Böylece 1 Ocak 2019 tarihine kadar uygulamanın yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Varılan anlaşmayla, sürücülerin Ocak 1997 yılından önceki şahsa ait araçları ve Ekim 1994 öncesi minibüsleri kullanması yasaklanmış olacak.

Yasak iki sene içerisinde devreye girecek olsa da, belirtilen araçların tamamı 1 Aralık’tan itibaren trafiğe çıkamayacak.

Yapılan araştırmaya göre, yasağın 106 bin (yüzde 7) aracı ve 22 bin minibüsü (yüzde 22) kapsayacağı düşünülüyor.

Çevre, şehircilik ve ulaşım ile ilgilenen meclis üyesi Janet Sansz, yetkililerin birleşerek sorunu çözmek için adım attığını vurguladı. Barselona’nın kötü hava kalitesinin bu yıl 3 bin 500 prematüre ölüme sebep olduğu düşünülüyor. Aracından vazgeçen sürücülerin rahat etmesi içinse ücretsiz toplu taşıma imkanlarının kullanılması planlanıyor.

Geçen senenin sonunda, Madrid, Paris, Mexico City ve Athina şehir başkanları hava kirliliğiyle savaşmak için dizel araçları ve minibüsleri 2025’e kadar şehir merkezlerinde yasaklayacaklarını söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir