eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Apple’ın Bir iPhone 11 Pro Max Üretimine Harcadığı Para Açıklandı

Apple’ın Bir iPhone 11 Pro Max Üretimine Harcadığı Para Açıklandı

Teknoloji devi Apple, geçtiğimiz ay içerisinde yeni iPhone modellerini tanıttı. Şirket tarafından yapılan lansmanda iPhone 11 serisinin en yüksek fiyatlı üyesi iPhone 11 Pro Max olarak açıklandı. Şirket yetkilileri, bu telefonun fiyatını ise 1.099 dolar olarak belirledi (Türkiye fiyatı 11.999 TL). Elbette iPhone 11 Pro Max’in depolama alanı büyüdükçe fiyat da yükseliyor ve 1.449 dolara kadar ulaşıyor.

Peki Apple, bir iPhone 11 Pro Max’ten ne kadar kar ediyor olabilir? Ya da bir başka deyişle Apple’ın iPhone 11 Pro Max’te kullandığı parçaları satın almaya kalksak ne kadar harcarız? Bu sorunun cevabını açığa çıkartmak isteyen TechInsights, iPhone 11 Pro Max’in parça maliyetini ortaya çıkarttı. Dilerseniz şimdi, bir iPhone 11 Pro Max’in ne kadara mal olduğuna yakından bakalım.

TechInsights tarafından hazırlanan rapora göre Apple, iPhone 11 Pro Max’in ekranını 66.50 dolara mal ediyor. Bu telefonda yer alan üçlü kamera kurulumu ise 73.50 dolar tutuyor. Samsung’dan tedarik edilen bataryaların ücreti ise 10.50 dolar. Apple, iPhone 11 Pro Max’in işlemci, modem ve depolama alanları için de 159 dolara kadar ödeme yapıyor. Şirketin iPhone 11 Pro Max’i üretmek için gerek duyduğu diğer tüm bileşenlerin fiyatı ise 181 dolar tutuyor.

Ufak bir toplama işlemiyle toplam maliyetin, 490.50 dolar olduğunu söyleyebiliriz. Olaya düz mantıkla yaklaştığımız takdirde Apple’ın, iPhone 11 Pro Max’ten neredeyse yüzde 100 kar ettiğini söyleyebiliriz. Ancak şirket, bu ürünün geliştirilme sürecinde de yüksek miktarlarda para harcıyor. Ayrıca bu telefonların üretilmesi için fabrikalar ve işçiler kullanılıyor. Doğal olarak fabrikaların ve çalışanların da giderleri oluyor.

Parça maliyetlerine Ar-Ge masrafları, çalışanlar ve diğer kalemler eklendiğinde Apple’ın net kârının %100’ün bayağı altında olduğunu tahmin edebiliyoruz. Ancak elbette bu rakamlar, tahmini olarak belirlendiği için bir kesinlik söz konusu değil. Zaten TechInsights da bu durumun altını çiziyor ve bu rakamların nokta atışıyla gerçeği yansıtmadığını ifade ediyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir