Apple II Bilgisayarlar, Lenin Müzesi’ne Güç Vermeye Devam Ediyor

Apple II Bilgisayarlar, Lenin Müzesi’ne Güç Vermeye Devam Ediyor

Sovyetler Birliği’nde 1987 yılında açılan Lenin Müzesi, Sovyetler dağılmış olmasına rağmen hala ziyaretçilere açık durumda. Lenin hakkında bilgi almak isteyenler kadar müzede hala çalışmaya devam eden Apple II bilgisayarları görmek için de insanlar müzeye geliyor. 

Gorki Leninskiye’de bulunan Lenin Müzesi, 1987 yılında açıldı. Kahramanlık heykelleri, yaldızlı vitrinler ve siyah mermerden oluşan Lenin Müzesi’ne dair başka bir hikayede bu hafta Atlas Obscura internet sitesinde yayınlandı.

Dönemin Sovyetler Birliği hükümeti, 1972 yılında Lenin Müzesi için planlama işlemlerine başladı. Planlayıcılar, Lenin Müzesi’nin modern ekipmanlarla beraber bir sunum gerçekleştirmesi için bir planlama yaptılar.

Lenin Müzesi’ni planlayan müze planlayıcıları, İngiliz görsel-işitsel donanım şirketi olan Electrosonic’ten ES4000 donanımını kullanmak istediler. İngiliz şirket, Apple II bilgisayarlarla yayınlanan gösterileri için aksesuarlar ve yazılımlar hazırladılar. 

Ancak Sovyet yasaları, müzenin doğrudan yabancı şirketlerle ticaret yapmasına izin vermiyordu. Ülkede Apple II benzeri bilgisayarlar vardı. Ancak bu bilgisayarlardan hiçbiri ES4000 donanımı ile uyumlu değildi. Atlas Obscura, bu yüzden 5 Apple II bilgisayarın yasadışı yollara Sovyetler Birliği’ne sokulduğunu belirtiyor.

Apple II, bilgisayarlar 1987 yılında müzenin açılışından bu yana tarihi anları yeniden canlandırmak için motorlar, ışıklar, hareketli aynalar ve projektörleri içeren bir donanımı yönetmeye devam ediyor. Bütün bu ekipmanların bakımı ve çalışır durumda kalması, emeklilikten dönen eski bir çalışan sayesinde gerçekleşiyor. Rusya Federasyonu, müzenin teknolojisinin 10 veya 15 yıl içerisinde yenilenmesi için bir planlama yapıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir