eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Ağır Sanayi Sektörünün Üretim Sektörü ve Ülkeye Katkısı

Ağır Sanayi Sektörünün Üretim Sektörü ve Ülkeye Katkısı


Ağır sanayi sektörü kabaca tabirle üretim sektörünün ihtiyacı olan üretim araçlarını ve fabrikaları üreten sektör olarak tanımlanabilir. Diğer sanayi alanlarını kuran model olduğu için bulunduğu ülkeye katkısı çok büyüktür. Bu derece önemli bir sorumluluğu sadece gelişmiş ve ülkeler üstlenebilmektedir. Buna bakılarak bir ülkenin gelişmişlik düzeyi hakkında fikir sahibi olunabilir. Ağır sanayide demir-çelik, petrol işletmeciliği, maden vb. sektöre yönelik birçok teçhizat ve makine kullanılmaktadır.

Ağır sanayi teçhizatları normal sanayi teçhizatlarından farklı olarak daha fazla yük taşıyabilme kapasitesine sahiptir ve üretildiği maddeler bakımından daha dayanıklı maddelerden üretilmektedir. Örneğin ağır sanayi tekerlekleri diğer sektörlerde kullanılan tekerleklerden farklı olarak daha geniş çaplara sahiptir 80mm’den 200mm’ye kadar çap skalası vardır; döküm, yanmaz polyamid gibi dayanıklı maddelerden üretilir. Taşıma kapasiteleri ise 100kg’dan başlayıp 1100kg’a kadar değişmektedir. Frenli, sabit, döner tekerlek çeşitleri bulunmaktadır.

Ağır sanayiler kurulurken çevreye verebileceği zararlar göz önünde bulundurularak yerleşim yerlerine yakın yerlere kurulmaz. Projelendirme aşamasında dikkatli çalışmalar yapılıp bütün etkenler hesaba katılmalıdır. Bu kısım yoğun bir dikkat gerektirdiğinden uzun sürse de sonrasında ülkeye olan faydası hem ülkenin kendi kendine yetebilmesi hem ithalat yapabilmesi bir yandan da istihdam sağlaması açısından ekonomiye katkısı şeklinde olmaktadır. Ayrıca ağır sanayi üretebilen ülkelerin diğer ülkelerle olan ilişkileri de daha ön plana çıkarak önem teşkil etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir