eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
YÖK, 14 Ayrı Bölüm İçin Yetenek Sınavlarını Kaldırdı

YÖK, 14 Ayrı Bölüm İçin Yetenek Sınavlarını Kaldırdı

Yükseköğretim Kurulu’nun 10 Ekim günü gerçekleştirdiği toplantıda yaklaşık 2,5 milyon öğrenciyi ilgilendiren YKS ile ilgili bazı kararlar alındı. Bu kararlar hukuk fakültelerini, eczacılık ve dişçilik programları ile birlikte özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümleri ilgilendiriyor.

Hukuk fakültesinin baraj sırası 190 binden 125 bin seviyesine yükseltildi. Eczacılık ve diş hekimliği fakültelerine ise ilk defa baraj uygulanacak. Eczacılık için baraj, başarı sırası minimum 100 bin olan öğrenciler; diş hekimliği için ise sıralaması minimum 80 bin olan öğrenciler tercihte bulunabilecekler.

Bazı bölümlerde özel yetenek sınavı kaldırıldı:

Toplantıda alınan kararlardan biri de özel yetenek sınavının kaldırılması oldu. Çizgi Film (Animasyon), Grafik, Grafik Resimleme, Baskı, Grafik Tasarım, Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Rekreasyon, Spor Bilimleri, Spor Yöneticiliği, Tekstil, Tekstil Geliştirme ve Pazarlama, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı bölümleri daha önce özel yetenek sınavı ile öğrenci alıyordu. Artık bu bölümlere öğrenciler, YKS sıralamasıyla yerleşebilecek.

Öğrenciler, sadece ilk adım sınavı olan YKS’ye değil, ikinci adım ve alan sınavı olan AYT’ye de girmek zorunda olacaklar. 2020’de gerçekleşecek olan YKS sınavı ile birlikte bu bölümler, tekrar öğrenci almaya başlayacaklar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir