Yazıcıda Kornea Üretildi

Yazıcıda Kornea Üretildi

Üç boyutlu yazıcılar çok büyük beklentilerle kullanıma sunulsalar da yıllar içinde bu beklentiler makul noktalara gelmeye başladı. İnsan organlarını basmak uzun zamandır üç boyutlu yazıcılarla yapılmak istenen bir şey olsa da çok az deney bu alanda başarıya ulaştı. Bunlardan biri de İngiltere’de yapılan bir çalışma oldu.

İngiltere’deki Newcastle Üniversitesi’nden mühendisler ve araştırmacılar, sağlıklı bir donörün korneasından alınan kök hücrelerle kollajen gibi yapay proteinleri karıştırdılar. Doku mühendisleri, daha önceden hazırladıkları kornea şablonuna göre insan hücresi-kollajen karışımı biyo-mürekkebi kullanarak üç boyutlu yazıcıyla yapay kornea çıktısı aldılar.

İlk etapta yapay korneaların hayvanlar için üretileceği, daha sonra test sonuçlarına göre insan deneklerde kullanılabileceği belirtildi. Araştırmacılar, üç boyutlu yazıcıyla kornea üretme teknolojisinin yaygınlaşmasının zaman alacağını ifade etti. Araştırmanın sonuçları “Experimental Eye Research” dergisinde yayımlandı.

Bu çalışma üç boyutlu yazıcılarda basılan korneanın insanlarda kullanılabileceği anlamına gelmiyor. Önce testlerin yapılması ve gerekli şartların sağlanması gerekiyor. Tüm testler olumlu olsa bile bu teknolojinin hayata geçmesi uzun yıllar sürebilir.

3 boyutlu yazıcıyla kafatası modeli yaptılar!Bilim & Teknik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir