Windows 10 için yeni Spartan tarayıcısı

tarafından
397
Windows 10 için yeni Spartan tarayıcısı

Microsoft’un Windows 10 sürümü kapsamında Internet Explorer’da bazı büyük değişiklikler yaptığı ve yeni Spartan tarayıcısının Mozilla Firefox ve Google Chrome’un bir karması gibi görüneceği bildirildi.

ZDNet, Microsoft’un Spartan kod adlı olan yeni bir tarayıcı inşa ettiğini bildirdi. Bu, web sitesinin Interent Explorer 12 olmadığına işaret ettiğine dikkat çekilmelidir. Yeni ve gayet hafif bir tarayıcı olacak.

Bu, IE 11’in yok olacağı anlamına gelinmemelidir, uyumluluk sorunları tabi ki de olacaktır. Ayrıca Spartan tarayıcısı Windows 10’un hem masaüstü hem de mobil sürümleri için kullanılabilir olacak.

Windows 10 Ekim’de tekrar açıkladı. Microsoft, yeni nesil Windows sağlamayı vaat ediyor ve bunu Windows 10’un yardımıyla yapmayı hedefliyor. Bu, tüm farklı cihazların arasında çalışacak.

Yeni Spartan tarayıcı, Microsoft’un Chakra Javascript ve Trident sayfa oluşturma motorunu kullanacak. Uzantılar desteğini içerecek ve ayrı bir masaüstü ve mobil versiyonları olacaktır.

Şu anda Spartan, Microsoft’un yeni tarayıcısının kod adıdır ama uzun vadede bunun ne adında olacağı belirsizliğini korumaktadır. Microsoft, Windows 10’un bir sonraki özelliklerini sergilediğinde, 21 Ocak’ta ağzındaki baklayı çıkarması olası görünmektedir.

ZDNet’in kaynaklarına göre, Spartan tarayıcının Ocak’ın Windows 10 Teknik Önizleme’ye dahil edilmesinde belirsizlik görünüyor. Belki daha sonraki yapılara dahil edilebilir, bunu zamanla göreceğiz.