eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Robot Üretmek Tuhaf Bir Yöntem: Patlamış Mısır

Robot Üretmek Tuhaf Bir Yöntem: Patlamış Mısır

Film izlerken tükettiğiniz mısıra bakıp bir gün onun robot teknolojilerine ilham kaynağı olacağını hiç düşündünüz mü? Birileri muhtemelen bu işi fazlasıyla düşünüp gerçekleştirdi. Robotik dünyasının en büyük sorunlarından olan düşük maliyetle geri dönüştürülebilir mekanizmalar üretmek, mısır patlamasıyla gerçek olabilir. 

Bir robot kolunu mısır taneleriyle dolduran araştırmacılar, oldukça etkileyici şekilde hareket edebilen aktüatörler geliştirdiler. (Aktüatör, bir robotun hareket etmesi gereken uzuvlarına verilen isimdir.) Oldukça ucuza mal olan bu yeni yöntem sayesinde patlamış mısırın gıda rolü dışında bir görevi daha hayata geçmiş oldu. 

Mısırları patlatmak için gereken ısıyı su buharından alan araştırmacılar, bu buharın ısısını ve mısırların nemini kontrol ederek robotların istenilen şekilde hareket sergilemesini de sağlıyabiliyorlar. Ortalama olarak patladıktan sonra ilk boyutunun 15.7 katına çıkan mısır taneleri, bilim insanlarının ideal olarak tespit ettikleri hareket kabiliyetini de beraberinde getiriyor. 

Ekip üyesi Steven Ceron, bir açıklamasında “Farklı olasılıkları da gözden geçirdik. Fazla ısınan bir mekanizma mısırlarla birlikte robotumuzu da patlatabilir, aksamların bozulmasına neden olabilir. Isıyı yönlendirerek durumu kontrol altına alıyoruz” dedi. 

MIT’nin Geliştirdiği Robot Cheetah 3, Merdivenleri Görmeden Çıkabiliyor

Ekip henüz yaptığı çalışmanın Boston Dynamics gibi gelişmiş robotlar üreten şirketler tarafından, aktif şekilde kullanılacağını garanti edemiyor. Yine de yapılacak ek araştırmalar belki de geleceğin robotlarından etrafa mısırlar saçılmasına neden olacak. Böyle bir sahneyi gayet kaliteli bir bilim kurgu filminde izlesek, muhtemelen filmi yerin dibine gömerdik. Bu çalışmayla hayal etmenin ne kadar önemli bir şey olduğunu da idrak etmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/micderc1/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35