bodrum escort
Neden Hızla İlerleyen Startup ​​Dünyasında İş Planına Sadık Kalmamanız Gerekir?

Neden Hızla İlerleyen Startup ​​Dünyasında İş Planına Sadık Kalmamanız Gerekir?

“Dünyanın karmaşık planları zayıflatmanın bir yolu var. Bu, hızlı hareket eden ortamlarda özellikle geçerlidir. Hızlı hareket eden bir ortam, karmaşık bir planın ona göre uyarlanandan daha hızlı gelişebilir. Uyarınca, hedef değişti. “-Carl von Clausewitz

Dolayısıyla, para biriktirdiniz, Startup ​​ekibinizi kurdunuz ve bütün bu gece sizi ayakta tutan iş fikrini harekete geçirdiniz. Sırada ne var?

Sıklıkla karşıtlık yapmaz, ancak bir Startup ​​kurucusu için önemli bir sonraki adım, Startupunuz hakkında bildiğiniz her şeyi unutmanızdır. Sizi bu kadar zorlayan ve tohum yatırımcılarınıza atıfta bulunmanızı yönlendiren dizginsiz iyimserliği unutun. Çok titizce hazırlanmış iş planını unutun. Çünkü Startup ​​yolculuğunda hiçbir şey beklediğiniz gibi olmuyor.

Startup’lar ve savaşlar

Clausewitz’ten savaşa dair açık ders, Startup ​​bağlamına da uygulanabilir. Baştan beri sahip olduğunuz plana kendinizi çok sıkı sıkıya bağlı tutarak, pazar fırsatları ve zorluklarına yanıt verebilme esnekliğini kaybedersiniz.

Yaşlı Helmuth von Moltke, ana düşman kuvvetle ilk temasın ötesinde herhangi bir operasyon planının hiçbir kesinlikte uzanmadığını da gözlemledi. Bir kavgadaki zafer ya da yenilgi, insanoğlunun ilk savaşın ötesinde göremediği durumu değiştirdiği için, bir angajmanın taktik sonucu yeni stratejik kararlar için temel oluşturur.

Bir Startup ​​başlatmak, savaş kazanmaya çalışmak gibi çok daha fazla ve özellikle işiniz yıkıcı olmayı hedefliyorsa, ilk savaştır. Lansmanı pazar koşullarını değiştiriyor ve pazarın tepkileri, iş planını hazırlarken kolayca tahmin edilemeyen değişkenlerdir.

General Electric’in eski CEO’su Jack Welch, stratejiyi, sürekli değişen koşullar aracılığıyla merkezi bir fikrin evrimi olarak görmek için böyle bir felsefeye şirkette liderlik etmek için başvurdu.

Peki, bir planın bulunmaması halinde nasıl bir Startup ​​başlatılır? Birincisi, Startuptaki felsefenin, benzersiz satış noktalarının ve yürütme yolunun en geniş biçimde damıtılması ve ikincisi ortaya çıktıkça öngörülemeyen fırsatlar ele geçiriliyor.

Startup ​​fikrinizi tanımlama

Merkezi fikrinizi tanımlamanın en iyi yolu, Startup ​​konseptinizi bir cümleyle özetlemektir. Güzelliği, bu tek bir merkezi fikrin sadeliğinde yatıyor.

Tek cümlecik kendi düşünceme göre, başlangıcın perakendecilere kullanıcılarına arkadaşlarını ve taraftarlarını müşteriye yönlendirmesi için bir komisyon teklif etmesini sağladığını açıkladım.

Ardından kalan kısım, basitçe, merkezi fikri genişleten ayrıntılarla ilgilidir:

  • Perakendecilere sağlanan faydalar, müşteri harcamaları üzerine ödediği müşteri harcamalarını (gerçek müşteri dönüşümü olmaksızın ön ödemeleri ödemek için mevcut reklam modelini bozan) ve müşteri tabanındaki büyümenin (diğer platformların kullanıcılara odaklanmak yerine) ödüllendirilmesidir. ‘Kendi harcamaları’
  • Kullanıcılara sağladığı avantaj, yaptıkları etkinlikler olan (ve sosyal medya platformlarının reklam ücretlerine dayandırdığı) ağız yoluyla tavsiyeleri ve sosyal medya paylaşımından kazanmalarıdır.

Merkezi fikir, platformun her iki yanındaki avantajlar ve Startupta çözmeyi amaçladığı mevcut pazardaki boşluklar gibi ayrıntıları haritalamaya yardımcı olur. Bununla birlikte, piyasa koşullarının değişmesi durumunda iş modeli için esneklik sağlayan yeterince özlüdür.

Merkezi fikir yatırımcılara da hitap ediyor. Özel araç kiralama, kullanıcıların sahip olduğu boşta kalma varlıkları kullandıkları için başarılı oldukları halde, insanlar onlara ihtiyaç duyduklarında yollarda yeterince taksi bulunmaması gibi neden boşta kalan öğenin sosyal medya varlığı olduğu yerinde ağızdan yönlendirmeler için para ödemeyelim Ve sorun, satış dönüşümlerini ödüllendirecek yeterli reklamcılık çözümüne sahip değil mi?

Öngörülemeyen koşullara karşı korunma

Merkez fikrinizin sahip olabileceği kusurları ve onlara yönelik çözümlerin gerçekçi bir fikriniz olsun.

Hiçbir kusur içermediğini iddia eden bir Startup, inandırıcı olamaz çünkü kurucular, risklerin ve tehditlerin nerede olduğunu göremezler. Clausewitz’in kaydettiği gibi, iyi bir planın düşmanı mükemmel bir plan hayalidir. Bu kör noktaların olduğu yerde, başıboş iyimserlikte sıkışmak ve değerli fırsatları boşaltmak, Startup ​​önerilerinin ya da başlangıcın hayatta kalması için kritik olan ortaklıkların olması çok kolaydır.

İyi bir planın düşmanı mükemmel bir plan hayalidir.

İlk adımımda ele alacağımız şeylerden biri, kurucusu olarak, şirketimin yönü hakkında net bir fikrim varken, büyümem için tüm kritik alanlarda uzman olmadığımın farkındayımdır. benim şirketim. Pazarın benim platformum için hazır olup olmadığını kendime de ciddiye almalıyım. Bu yeni kategoriyi nasıl büyüteceğim ve perakendecilerin ve satıcıların uygulamanımın başkası tarafından piyasada bulunmadığı hallerde davranışlarını nasıl aktifleştireceğim?

Öngörülemeyen koşullara hazırlanmanın anahtarı, bu boşlukları dolduracak doğru kişilerin bulunması, böylece fırsatlar geldiğinde şirketin nişan almayı ve nasil tepki göstereceğini bilmede daha iyi bir şansa sahip olmasıdır.

Buzz’ı körü körüne takip etmeyin

Merkezi bir fikir tanımlarken, yatırımcının, çalışanların ve müşterilerin duymak istediğini düşündüğünüz ayın lezzetinde kendinizi tanımlama tuzağına düşmek çok kolaydır. Örneğin, “konjonktür ekonomisi” ve “ekonomiyi paylaşmak” kelimeleri buzzwords’dir. Ancak, Startuplarınızın özünü yakalarlar mı? Özünü yakalayan yeni bir vızıltı kelimesini para kazanmak, uygun olmayan terimleri kullanmaktan daha önemli.

İlk girişimim için “dalgalanma ekonomisi” ne olacak? Sonuçta, yeni başlayanların başında, bu yeni bir dalga ve fırsattır. Bir kavram aklı başına geldiğinde, fırsatın zirveye ulaşıp çıkmadığını ve alanın kalabalıklaşmaya başlamış olup olmadığını kendinize sormalısınız.

Merkezi fikrin uygulanması

Son olarak, uygulama söz konusu olduğunda, tüm Startup ​​ekibinin ana fikri anladığından emin olmanız önemlidir. Şirketimizdeki üst düzey bir yöneticinin, yeni müşterilerimizin bir müşteriyle ilgili olduklarını yanlış beyan ettiklerini öğrenmek için şaşırdım. Bunun nedeni kolaylıkla ortaya çıkabilir, çünkü kurucular olarak, çoğu zaman şirketin vizyonu hakkında konuşanlar biziz. Ancak, kendi çalışanlarını ve üst düzey yöneticilerini, Startuptan ne hakkında gerçekten anladıklarından emin olmalarını sağlamak için kendi görüşleri doğrultusunda bize vizyonunu tekrarlamaya ne sıklıkla rastlıyoruz?

Clausewitz’ten bir diğer ders, bir generalin askerlerine ağır taleplerde bulunmaya ne kadar çok alıştığına göre, onların yanıtlarına o kadar çok bağlı kalabilir.

Yöneticiler şirketi temsil ediyor ve deneyim, bana birincil olarak 100 kez merkez fikrini duyduğundan, o kişinin doğru bir şekilde içselleştirdiğini asla düşünmemeyi öğretti. Sizi günlük olarak temsil eden kişilerin bunu oldukça doğru bir şekilde yapabildiklerinden emin olun. Aksi takdirde, şirketinizin hayatta kalmasını sağlamak için halihazırda çok zorluk yaşandığında, girişiminizi içeriden zayıflatma riski taşırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir