Teknoloji

Kredi kartım çalındı mı?

Necdet Çalışkan

HERKES BU SORUYU SORUYOR 

Ancak ETİD’in ardından bugün TBB ve BKM’den bir biri ardına gelen duyurular, yaşanan veri hırsızlığını artık bir iddia olmaktan çıkarırken, Türkiye’deki milyonlarca kart kullanıcısına da şu soruyu sordurur hale getirirdi: Peki benim yetişkin porno kart bilgilerim çalındı mı?

Yukarıda da paylaştığımız gibi yetkili kurumlar bu konuda kullanıcılara herhangi bir bildirim yapmadı, “Takip ediyoruz. Dikkatli olun…” gibi genel uyarılarla yetinmeyi tercih etti.

EKSTREYİ BEKLEMEYİN!

Ancak biz yaşanan son veri hırsızlığı özelinde görüştüğümüz güvenlik uzmanlarından aldığımız uyarıları şu sözlerle özetleyelim:

“Özellikle bu son Black Friday ve  Efsane Cuma kampanyaları döneminde banka veya kredi kartınızla internetten alışveriş yaptıysanız, kredi kartınızın ekstresini beklemeyin, hemen güncel kart hareketlerinizi kontrol edin.”

Bu arada BKM’nin Eylül 2019 verilerine göre Türkiye’de 69 milyon kredi kartı, 160 milyon da banka kartı bulunuyor. Bu kartlarla internetten yapılan aylık işlem adedi 52 milyon, toplam harcama tutarı ise 17 milyar TL seviyesinde.

KİM SIZDIRDI?

Veri hırsızlığının boyutunun tespiti ve çalınan aktif kartların belirlenmesi için Türkiye’deki bankaların halen çalışmalara devam ettiği öğrenilirken, konuya yakın kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre yaşanan durum özetle şu:

“Bankaların şüphelendiği bir firma var ama firma kesinlikle kabul etmiyor suçlamaları. Bankalar da somut delil gösteremiyorlar. Herkes kaynağını tespit etmek istiyor. Belirsizlik olunca vatandaş da haliyle acaba e-ticaret siteleri mi? başka bir yer mi? diye korkuyor.”

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ24 saat24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

bkmtbbeti̇de-ticaretonline alışverişGÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı