Kahve’nin Atası Etiyopya

Kahve’nin Atası Etiyopya

Etiyopya  resmi ismiyle Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Afrika Boynuzu’nda yer alan Doğu Afrika ülkelerinden biridir. Ülkenin başkenti yerel dilde “yeni çiçek” anlamına gelen Addis Ababa‘dır. Sudan, Güney Sudan, Eritre, Cibuti, Somali, Kenya ve Uganda Etiyopya’nın komşu ülkeleridir. Afrika kıtasının kalabalık ikinci ülkesidir. 

Çekirdek kahve deyince; Kahvenin anavatanı olarak Etiyopya’yı işaret edebiliriz. Kaffa bölgesi ormanlarında bulunan Arabika kahve ağaçları ile başlayan ve bu güne kadar bir kültür haline gelen kahve, bugüne gelene kadar bir çok önemli olaya şahitlik etmiştir. Etiyopyalılar tarafından “Bun” veya “Buna” olarak isimlendirilen kahvenin ingilizce adı olan Coffee, “Kaffa Bun“un biraz hatalı tercümesinden bu ismini almıştır.

Etiyopyalılar için Etiyopya kahvesi o denli mühümdir ki, kelimenin tam manasıyla günün her vaktini kahve içerek sürdürürler desek abartmış olmayız. Etiyopya’da kahve ikramı ve kahve muhabbetleri en mühim toplumsal sosyalleşmedir. Kahve içmeye buyur edilmek bir hürmet ve dostluk işaretidir. Her merasim 2-3 saat devam eder ve aileler sıklıkla bu ikram ve sohbetleri günde 2-3 kez tekrarlarlar. Bu, bütün aile için, hatta evlatların büyüklere kahve servisi için katılmış olduğu bir olaydır. Konuklar sıkça buyur edilir ve sohbetler siyasetten mahalli toplumun gündelik hayatlarına kadar çeşitlilik gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir