eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
İşte Dijital Hizmet Vergisi ödeyecekler

İşte Dijital Hizmet Vergisi ödeyecekler

Necdet Çalışkan

3- Kullanıcıların Birbirleriyle Etkileşime Geçebilecekleri Dijital Ortamların Sağlanması ve İşletilmesi Hizmetleri

Kullanıcıların yazılı, görsel veya işitsel içerik paylaşılabildiği ya da paylaşılan içeriklere ilişkin yorum yapılabildiği ya da birbirleriyle etkileşime geçebildiği dijital ortamlar ile bir mal veya hizmetin satılabildiği veya satılmasının kolaylaştırıldığı dijital ortamların sağlanmasından ve işletilmesinden elde edilen hasılat.

Dijital ortamda, mal veya hizmet alım veya satımına; ödemenin, teslimatın veya iadenin garanti edilmesi ya da bunlara aracılık edilmesi gibi fonksiyonlar üstlenilmek suretiyle aracılık edilmesi ya da herhangi bir fonksiyon üstlenilmeksizin sadece mal veya hizmetin alım satımının kolaylaştırılması ya da satışa konu mal veya hizmetin bu ortamda ilan edilmesi veya bu ilana erişilebilmesi gibi hizmetlerden elde edilen hasılat.

4- Dijital Ortamda Sunulan Hizmetlere Aracılık Hizmetleri

Dijital ortamda dijital hizmet sağlayıcıları tarafından verilen aracılık hizmetlerinden elde edilen hasılat.

Dijital ortamda sunulan; mağaza içinde mağaza, kullanıcıya ürün özelliklerini filtreleme ya da fiyat, marka, model vb. bazında karşılaştırma ve sıralama yapma suretiyle yönlendirme gibi aracılık hizmetlerinden elde edilen hasılat. 

DİJİTAL HİZMET VERGİSİ İÇİN ONLINE TEST 

Cumhurbaşkanı’nın yüzde 1’e kadar indirmeye ve iki katına kadar artırmaya yetkili olduğu dijital hizmet vergisi oranı, mevcut düzenleme kapsamında yüzde 7.5 olarak uygulanacak.

Bu vergi oranı, dijital hizmetlerden Türkiye’de elde ettiği yıllık toplam geliri 20 milyon TL veya bu alanda dünya genelinde elde edilen toplam hasılatı 750 milyon Euro’yu aşan tüm şirketlerden (yerli veya yabancı fark etmeksizin) alınacak.

 

Dijital hizmet vergisinin mükellefi, son kullanıcılar değil, dijital hizmet sağlayıcıları olacak. Ancak yüzde 7.5’lik bu vergi, dijital hizmet sağlayıcılarının maliyetlerini artıracağı için bu platformların sundukları hizmetlerin ücretlerine de yansıtılması kuvvetle muhtemel.

Dijital hizmet vergisine tabi olan şirketlerin, ilgili formlarını ve finansal raporlarını, www.digitalservice.gib.gov.tr adresine 31 Mayıs tarihine kadar elektronik olarak yüklemesi gerekecek. Gelir İdaresi tarafından açılan bu sitede özellikle yabancı kuruluşların dijital hizmet vergisine tabi olup olmayacaklarını öğrenebilecekleri bir online test de bulunuyor.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ24 saat24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

dijital hizmet vergisigi̇bhaberlerdijital vergie-ticaretgoogleapplefacebookinstagram dondurmainstagram dondurma linkiinstagram dondurma linki türkçeinstagram silmeinstagramnetflixGÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir