Futbol Nasıl Oynanır?

Futbol Nasıl Oynanır?

Geçmişten günümüze kadar popülerliğini kaybetmeyen spor dallarından biri futboldur. Bu sporun temelleri 1870′ lerde atılmıştır. Tam olarak yatırım şartsız bonus profesyonel futbol ise 20 Temmuz 1885’te Futbol Birliği tarafından başladı. Bu gelişmelerden sonra art arda birçok futbol kulübü açılmaya başlamıştır. Böylelikle futbol milletten millete, ırktan ırka, coğrafyadan coğrafyaya yayılmıştır. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok millet bu sporu benimsemiştir. Futbolunda diğer sporlar gibi kendine özgü kuralları vardır.

 KURALLAR;

 Futbol 2 takım arasında, her takımda 11 kişi olacak şekilde dikdörtgen bir sahada oynanır. Bu sahanın uzunluğu 90-120 metre, genişliği 45-90 metredir. Ancak bu boyutlar uluslararası mücadelelerde farklılık gösterebilir. Futbolun saha zemini çimenden oluşmaktadır. Bu saha taç çizgisi, ceza sahası çizgisi, kale çizgisi ve orta saha çizgisine sahiptir. Uzun kenarlara taç çizgisi, kısa kenarlara kale çizgisi denir. İki uzun çizginin ve sahanın tam ortasında orta saha çizgisi bulunur. Sahada iki tane kale bulunur. Mücadelede dört tane hakem bulunmaktadır. Bu hakemlerden biri orta, ikisi yan, biri çizgi hakemi olur. Orta hakem oyunu yönetir ve pozisyona göre kararları kendisi verir. Yan hakemler taç çizgisinin üzerinde durup topun oyun alanı dışına çıkıp çıkmadığına karar verir. Çizgi hakemleri ise topun kale çizgisini geçip geçmediğine karar verir.

Futbol bahis siteleri iki devreden oluşur. Bu devreler 45’er dakikadır. Bu süre hakem tarafından artı sürelerce de uzayabilir. Bunun sebebi oyun esnasında olan herhangi bir duraksama nedeniyle harcanan zamanı eklemektir.

CEZALAR;

Futbolda yapılan faule göre ceza dereceleri vardır. Maç perabet giriş adresi içerisinde tehlikeli olmayan ya da uygunsuz harekete göre kartlar gösterilir. Bu kartlar sarı ve kırmızı renktedir. Sarı renkte olan fazla şiddetli ve tehlikeli olmayan uygunsuz harekete verilir. Kırmızı kart ise fazla şiddetli, tehlikeli ve bir o kadarda uygunsuz harekete gösterilir. Direkt kırmızı kart gören bir oyuncu en az iki maç ceza alır ve bu maçlarda oynayamaz. Bu ceza durumu yaptığı harekete göre kurum tarafından daha da artabilir. Oyuncu eğer bir maçta iki sarı kart yerse bu bir kırmızı kartla eş değer olur ve oyundan atılır.

MÜSABAKA TÜRLERİ;

Bazı maçlar eleme şeklinde oynanır. Bu maçlar skor ve oyun zamanı anlamında farklılıklar gösterir. Örneğin bir eleme maçının normal süresi berabere biterse bu maça 15’er dakikalık iki yarı daha eklenir. Bu eşitlik hala bozulmazsa maç penaltı vuruşlarına gider. Penaltı vuruşlarında her takım seçtiği oyuncularıyla sırayla seri penaltı vuruşları yapar. Bu penaltılarda takımların kalecileri sırayla seri penaltı kurtarışları için kaleye geçerler. Bu penaltıların galibi maçı kazanmış olur. Uluslararası maçlar dünya kupası ya da kıtalar arası kulüplerin kendi aralarında yaptığı maçlarda ve ülkenin kendi yaptığı kupa müsabakalarında gerçekleşir. Buna milli takımlar maçları ve Avrupa maçları da dahildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir