Faraday Future’un İK başkanı, iş gücündeki kültürel ayrımın derinleşmesi üzerine istifa etti

Faraday Future’un İK başkanı, iş gücündeki kültürel ayrımın derinleşmesi üzerine istifa etti

Sorunlu EV başlatılması Faraday Geleceği yeni finansman sağlamlaştırdı 2017 yılı sonunda, CES’te gizlice bir görüntü ortaya çıkardı. CNET ve birkaç YouTube etkisinden ödeyenler ödedi elektrikli otomobilinin sarhoş edici hızı ile. Ancak şirket içinde hala karışıklıklar var ve en son kazazeden şirketin İK Başkanı, Crystal Peterson.

LinkedIn profiline göre Faraday Future’un 12. çalışanı olan Peterson, geçen hafta istifa etti, çok sayıda mevcut ve eski çalışanlar Sınır . Alanın yönetici rolünü üstlenmeden önce, şirketin üç yıllık bir süre için şirketin İK direktörü olarak görev yapmıştı – bu yönetici Alan Cherry’nin kurulduğunda boşaltılmış bir pozisyondu. düşürüldü ve daha sonra geçen Ağustos ayında istifa etti .

Peterson’un ayrılış günü, şirket çapında bir e-posta, şirketin ilgisine ve misyonuna aykırı davranışlar hakkında “sıfır tolerans” politikası ilan eden Faraday Future personeline gönderildi; “dahili iletişim veya bilgi sızıntısı gibi şeyler de dahil olmak üzere .

“Ancak hoş karşılamayacağımız bir şey, şirketin ticari sırlarını sızdırıp gizli bilgileri gizli tutarak ya da rakiplerle ortaklık kurarak ya da olumsuzluğun sürekli ortaya çıkarak, FF’ye ve 2018 ve sonrasına olan tutkularını ve sadakatini kaybedenleri barındırmaktır. vb. “, tarafından elde edilen e-posta Sınır , okur. “Kuruluşun içinden su altına alınmasına izin veremeyiz.”

E-postanın bu bölümleri Peterson’a örtülü referanslar olup, çok sayıda mevcut ve eski çalışanlar söylüyor; tam olarak hangi eylem veya iddialara atıfta bulunulabilecekleri belli değil. İşte tam mesaj çoğaltılır:

Sayın Faradalılar,

Bildiğiniz gibi 2018, bir yıllık sürekli ilerleme ve evrim FF yılı olacaktır FF. Dönüşümcü bu aşamalardan geçtiğimizde, bizimle sadık kalarak devam eden en yetenekli kişiyi işe almak ve korumak için çabalıyoruz. FF 91’i piyasaya sunmak için tüm geçerli alanlardan en iyiyi ve en parlak ürünümüzü sunmaya devam edeceğiz ve vizyonumuzu hazırlayacağız, sizin vizyon, gerçek.

Bununla birlikte hoşumuza gitmeyecek bir şey, şirketin ticari sızıntılarını veya gizli bilgilerini sızdırarak, rakiplerle ortaklık kurarak ya da olumsuzluklardan sürekli dışarı çıkarak, FF’ye ve 2018 ve sonrasına olan tutkularını ve sadakatini kaybedenleri barındırmaktır. Organizasyonun içeriden su altına alınmasına izin veremeyiz. Son zamanlarda yapılan bazı yeni İK kararları, şirketin menfaatine ve misyonuna aykırı davranışlara “sıfır tolerans” politikası koyma konusundaki güçlü kararlılığımızı ve nihai olarak kalıcı ve devam eden çalışanların kararlarını ortaya koydu. sadık ve FF 91’i hayata geçirmeye her gün gayretle çalışın.

Hizmetini, en zorlu zamanlarında, şirket misyonuna sadakat ve bağlılığınızda şirkete değer veririz. Bu kararın ötesinde ilerlemeye ve geleceğe sabırsızlıkla bekliyoruz. Anlayışınız ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

FF İK

2018/01/16

Her iki durumda da, e-postanın sesi, şirketin Kasım ayında aldığı iddia edilen kamuya açıklanan bir bildiriyi yayınladığı ateş ve kükürt yaklaşımından fark edilir bir adım. CFO Stefan Krause ve CTO Ulrich Kranz’ı görevden aldı . Bu ifade sadece yaptıklarını değil Krause’yi “kötülük ve görevin ihmalini” suçlamak “Kasıtlı olarak aldatıcıydı. Faraday Future’u kurtarmaya yardım etmek için 2017’de daha önce işe alınan Krause ve Kranz, Ekim ayında istifa etmişti; Sınır geçen yıl öğrendi .

Aşındırıcı ifadeyi yayınlama kararı, şirketin kurucu ortağı Jia Yueting ve ana finansal destekçi (ve ( Aralık itibarıyla ) CEO, mevcut ve eski çalışanlarına göre konuştu Sınır İsimsizlik koşuluyla. Bilindiği gibi, YT, Krause’nin şirketi daha mali açıdan uygun bir yola koyma çabalarıyla çatıştı ve hatta çarpıştığını söylüyor, bu insanlar, eski BMW ve Deutsche Bank yöneticisinin nihayet kaçmalarını sağladığını söylüyor.

YT, istifasından sonraki haftalarda Krause’yi şirkete geri getirmeye çalıştı ve bu kaynaklara göre, Krause bazı talepler karşılanırsa dinlemeye hazırdı. Ve Krause nihayetinde uzaklaştığında, YT fırlatıldığını söylüyorlar.

Şirket o zamandan beri yüksek profilli kalkışlar konusunda çok daha sessiz. Hiçbir yorum teklif etmedi baş tasarımcı Richard Kim Kasım ayında istifa ettiğinde . Bir sözcü, Peterson’un istifasından bahsedildiğinde şirketin “personel ayrılmaları hakkında yorum yapmayacağını” söyledi. Peterson, yayına zamanında bir yorum talebine yanıt vermedi.

Ancak istifa ve iç e-postayla, şirket içinde uzun süredir devam eden bir gerginliğin nihayetinde bir başa gelme ihtimali var.

Birden çok eski çalışan, daha önceki görüşmelerde Sınır kültürel hatlar boyunca bölünmüş bir personel; ABD merkezli çalışanlar çoğunlukla LeEco’dan gelen ve “CN ekibi” olarak anılan Çinli çalışanları şüpheyle izleyerek.

Mevcut ve eski çalışanlara göre, bu yargının büyük bir kısmı, YT’nin şirketi kurma biçiminden kaynaklanmaktadır. Çinli milyarder üst düzey yapıyordu Faraday Geleceği için alınan kararlar O resmen CEO olarak devralmadan önce. Kendi liderlik takımı kurdu ve kendi elektrikli otomobil projesi olan LeSee’ye sahip olan Çin’de yaptığı parayla, Fareday Future için de çalışmak üzere olan Leeco şirketinin çalışanlarının çalışmasına izin verdi.

Bu insanlar, Faraday Future’un ABD’li çalışanlarının çoğunun ağzına ekşi bir tat bıraktı. Bu şirket, şirkete gerçekten bağımsız bir Amerikan otomotiv çabası olduğuna inandıklarını açıkladı. Ancak önceki raporlarda da görüldüğü gibi, bu durum gerçekten doğru olmadı. Faraday Future’a verilen patentler LeSee tarafından kullanılmaya başlandı . Çalışanlara ödünç para verilmesi, Faraday Future çalışanlarının LeSee arabalarında çalışmak için kendi projelerini kaldırdı . Para YT’nin şirketleri arasında özgürce akıyor da.


Yeni sızdırılmış bir PowerPoint sunusu, yatırımcılar içindir ve Sınır WeChat aracılığıyla, bu gerçeği çekiçler evde. Sunumun bir slaytında en üstteki üç LeEco çalışanı (YT dahil) ve ABD merkezli kurucu yöneticilerin yanı sıra listelenen tüm Çin merkezli bir liderlik gücünün bulunduğu bir organizasyon şeması gösteriliyor. Faraday Future’un arabasını LeEco’nun eğlence ve alışveriş hizmetleri (LeMall, LeTV, LeCloud ve diğerleri) ile çevrili bir daire etrafında gösteren başka bir slayt da, FF91’in Çinli şirketlerin teklifleri için hem figüratif, hem de edebi bir araç olacağını öngörüyor.

Eski bir çalışanın kısa bir süre önce Cherry tarafından düzenlenen ve şirket içindeki “kabileler” arasındaki farklılıkları ortaya koyarak bu gerginlikleri gidermek için geliştirilmiş bir iç tanıtımı hatırlattı. PowerPoint’in gösterilen bir bölümünde “Amerikalılar, Amerikalılar için zor olan şeylerin Çin perspektifini” içeriyor ve “Amerikalılar alıntılarla” kanunla “çok ilgileniyor” diyor.

Tüm bunlar neden “neden” sorusunu yalmuyor? Neden bir şirkete Birleşik Devletler’de başlamaya yardımcı olur ve gerçekte böyle olmadığında bağımsız bir çaba olarak çerçeveye koyarız mı?

Eski yüksek rütbeli bir çalışan “Çin iyi elektrikli otomobiller yapamaz” diyor. YT, “Tasarımları yok, batarya teknolojisi yok” dedi. Çin’de bir yetenek satmak ve ABD’de bir Çin markası satmak konusunda zorluk yaşayan YT Faraday Future’a başladı ve bunu bir Amerikan başlangıcı olarak niteledi. yeteneklerini çekmek ve LeEco’nun gayreti için kullanılabilecek fikri mülkiyet yaratmak için çoklu mevcut ve eski çalışanlar iddia ediyor.

Şimdi, 2017’de bir fırçayla hayatta kalmış ve yeni finansman ve şirketin CEO’su olarak doğrudan denetimi ile silahlanmış durumda artık çoğunluk hissedarı değil ), YT bu yinelenen itmeye devam edebilir, bu insanlar söylüyor. Ve bazıları, bu iç e-postanın temalarını zorlarken ABD’de bir araba üretmenin en iyi menfaati dışında faaliyete devam edebileceği anlamına gelen “sadakat” ve “taahhüt” korkusu içeriyor.

YT yaşıyor geçen yazdan beri California’da , Faraday Future’un karargahının yakınında. Bu, ona şirkete daha yakın olmasına izin verdi, ancak aynı zamanda Çin’de yaşadığı sıkıntılarla ilgili bir durum. Geçenlerde, ülke çapında bir borçlu Kara Listesine seçildi. kişisel varlıklarının dondurulmuş hali daha ve oldu Çin’e geri dönmek emredildi yerel düzenleyiciler tarafından, hepsi de şirketinin finansal başarısızlıklarından dolayı, LeEco.

Denizaşırı şeyler daha da kötü görünüyor. Leeco’nun halka açık en büyük biriminin (Leshi) bu hafta, YT’nin en ciddi finansal sıkıntılarının çoğunun gerçekten ortaya çıktığı 2017 ortasından bu yana ilk kez ticarete yeniden başladı. Paylar hemen yüzde 10 düştü – Shenzhen Menkul Kıymetler Borsasında günlük maksimum izin .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir