Etiyopya’daki 11 FETÖ okulunu Türkiye devraldı

Etiyopya halkı ve hükümeti, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güçlü destek vermiş, aynı zamanda Türk firmalarının en fazla yatırım yaptığı Afrika ülkesi olarak gündeme gelmişti. Ülkedeki Türk yatırımlarının toplam hacmi ise 2.5 milyar doları buluyor.

Okulların Türkiye’ye devri konusuna baştan itibaren sıcak bakan Etiyopya yönetimi, söz konusu okulları Cumhurbaşkanının 2019’daki devir kararını imzalamasına rağmen FETÖ’nün okul isimlerini ve sahipliğini sık sık değiştirmesi ve Eyaletler düzeyindeki mahkeme süreçleri nedeniyle gecikmişti.

FETÖ’nün taktikleri başarısız oldu

Özellikle okulların Alman vatandaşı Türklere devrederek konuyu diplomatik krize çevirmeye çalışan ve hükümet üzerinde siyasi baskı kurmaya uğraşan FETÖ’nün taktikleri mahkemenin açık kararları ve öğrenci velilerinin Türkiye yanlısı duruşu karşısında başarısız oldu. Bizzat okul aile birlikleri mahkeme süreçlerinde mevcut okul yönetimine karşı ve Türkiye lehine açık tavır alarak devrin sağlanmasında önemli rol oynaması dikkat çekti.

FETÖ’nün eğitim alanındaki varlığı tamamen sonlandı

Türkiye Maarif Vakfı, Etiyopya’nın doğusundaki tarihi Harar şehrinde FETÖ’ye ait “Rainbow Derneği”nin kurduğu ve içerisinde anaokulundan liseye kadar tüm kademelerde eğitimin verildiği okulu iki yıl önce devralmıştır. Şimdi ise ülkede geriye kalan 4 farklı kampüsteki 11 okulu da bünyesine dahil etmiş oldu. Böylelikle ülkedeki FETÖ’nün okul ve eğitim alanındaki varlığı tamamen sonlanmış oldu.

Devralınan okulların altyapı eksiklikleri ve eğitim kadrosunun kısa sürede yenilenerek 2021 yılının Eylül ayında eğitim ve öğretime başlaması hedefleniyor.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir