E C A A Vizesi Ne Demektir?

E C A A Vizesi Ne Demektir?

 

ECAA olarak kısaltması yapılan vizenin ismi European Community Association Agreement şeklindedir. Ankara Anlaşması Vizesi, Avrupa Topluluğu İşbirliği Anlaşması olarak kayıtlara geçmiştir. Bu vize türü, Türkiye Cumhuriyeti Yurttaşlarına, İngiltere ülkesinde yaşama hakkı sunan bir içerik sunar. İngiltere ülke sınırlarında yaşamayı da yatırıma dayandırır. Yani, İngiltere’de iş kurmayı talep eder.

Bu vizenin, İngiltere ülkesi sınırlarında göçmenlik yasası kapsamı dışında farklı uygulamaları içeren bir yapısı vardır. Kendine has yapısı kapsamında zaman zaman da göçmenlik yasasının nimetlerinde de faydalandırılır.

Beş sene gibi bir süre zarfında, bir yandan yaşamını Birleşik Krallıkta geçirirken, öte yandan hem vatandaşlık hem sınırsız oturum hakkı hem de Avrupa ülkelerinde serbest dolaşım gibi özel şartlar kazanılmaktadır. İngiltere içerisinde ev sahibi olma hakkı da ayrı bir güzellik olarak duruyor.

Türkiye Cumhuriyeti Yurttaşlığından Terk

Ankara Anlaşması Vizesi anlamındaki ECAA, sonuç itibarı ile kazanım elde edilerek gelinen son noktada, çifte vatandaşlık hakkını da barındırıyor. İngiliz oturum izni süresi, ECAA vizesi ile on iki ayı kapsar. Bir sene zarfında İngiltere ülkesinde ikamet izni verilir. Senenin sonunda oturum izninin uzatılabilmesi için istenen bir takım şartlar bulunmaktadır.

ECAA vizesi ile bir sene boyunca ülkede yaşama hakkı verilen Türk Yurttaşlarına, senenin sonunda, geçirilen süre zarfında kendi yağı ile kavrulup kavrulmadığı değerlendirilmesi yapılır. Herhangi bir kamu fonundan istifade etmeden, kendi kendine yetip yetmediği araştırılmasına tabi tutulur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir