eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Dünyayı bekleyen büyük tehlike: Deepfake

Dünyayı bekleyen büyük tehlike: Deepfake

HABERTURK.COM

Akıllı telefonların yaygınlaşması ve insan yüzünü kullanan teknolojilerin gittikçe gelişmesiyle son günlerde ismi daha da fazla duyulmaya başlanan bir teknoloji ortaya çıktı. “Deepfake” yani “derin sahtelik” olarak adlandırılan teknoloji ses, görüntü ve mimik gibi insana ait tüm benzersiz unsurları taklit edebiliyor.

CGI (Bilgisayar üretimli imgeleme) uzmanlığı gerektirmeyen, web üzerinde rahatlıkla erişilebilen hazır algoritmalar sayesinde bir kişinin yüzünü başka birine monte edebilen teknoloji, sinema ve televizyon sektöründe hata yapılan bir diyaloğun yeniden çekime gerek duyulmadan düzeltilmesi için sık sık kullanılabiliyor. 

Star Wars serisinde Leia karakterini oynayan aktrist Carrie Fisher, ölümünün ardından bu teknolojiyle yeniden canlandırılmıştı. 

Deepfake teknolojisinde konuşmaya yeni sözler eklenip çıkarılabilen programla, herhangi bir videodaki konuşmanın değiştirilmesinin, bir yazının ya da kelimenin kopyalanıp yapıştırılması kadar kolay hale geliyor. 

Örneğin, Mona Lisa’nın mimikleri hareket ettirilirken araştırmacılar, Mona Lisa tablosunun yanı sıra Marilyn Monroe, Fyodor Dostoyevski ve Albert Einstein gibi ünlü isimlerin de fotoğraflarını video haline getirerek YouTube’da yayınlamıştı.

Benzer şekilde 2018 yılında ünlü komedyen Jordan Peele, After Effects CC ve FakeApp kullanarak Obama’yı taklit etmiş ve aslında söylemediği sözlerden sahte bir konuşma hazırlamıştı. Bill Posters isimli bir Instagram fenomeni de Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’i benzer şekilde taklit etmişti.