eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Cep Telefonlarımızı Şarj Edebilen Giysiler

Cep Telefonlarımızı Şarj Edebilen Giysiler

Cincinnati Üniversitesi’ndeki mühendisler, cep telefonlarımızı şarj edebilecek giysiler üretmek için Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü ile bir ortaklık kurdu. Bu teknolojiyi mümkün kılan şey; güçlü, iletken ve ısıya dayanıklı olan karbon nanotüpler. UC’nin Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi, askeri teknoloji uygulamalarını geliştirebilecek araştırmalar yapmak için Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı ile beş yıllık bir anlaşma imzaladı.

Mühendisler, Şekil ve Renk Değiştirebilen Karbon Nanoyapı Ürettiler!

Cincinnati Üniversitesi’nin başarılı profesörleri Vesselin Shanov ve Mark Schulz bu projeyi birlikte yönetiyorlar. Profesörler, elektrik, elektronik ve elektromekanik mühendisliğindeki uzmanlıklarını, “akıllı” malzeme üretimi için kullanıyorlar. Shanov, “En büyük zorluk, bu özellikleri onların güçlerinden, iletkenliklerinden ve ısı direncinden faydalanmak için çevirmektir” dedi. Schulz, karbon nanotüplerin, ağırlığı azaltmak ve yakıt verimliliğini artırmak için otomobillerde ve uçaklarda kullanılan bakır tellerin de yerini alabileceğini söylüyor.

Nanopartiküller Sayesinde Katı Tümörlere Çözüm Bulunmuş Olabilir

Schulz, karbonun suyu filtreleyebileceğini ve yeni biyometrik sensörler aracılığıyla yaşamlarımız ve bedenlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinebileceğimizi açıkladı. Karbon, polyester ve diğer sentetik ürünlerin de yerini alacak. Ayrıca Karbon nanotüpler, dünyada bulunan en siyah nesneler olduğu için ışığın yüzde 99.9’unu emerler. Bir diğer dikkat çeken konu ile ilgili Schulz, geçmişte metallerin üretim alanına hükmettiğini ama artık pek çok uygulamada karbonun metallerin yerini alacağını ve yeni bir karbon dönemi olacağını belirtti.

Nanoteknolojide Devrim! Çay Yaprakları Kullanılarak Kuantum Noktalar Oluşturuldu

Cincinnati Üniversitesi Nanoworld Laboratuvarı, 2007 yılında yaklaşık 2 santimetrelik bir nanotüp üretimi ile dünya rekoru kırdı. Bugünün laboratuvarları, gelişmiş teknoloji ile daha uzun nanotüpler üretebilir. Shanov, karbın nanotüp üretimin tam olarak bir tekstil gibi olduğunu, bunları bir makine ipliği gibi monte ederek sensörler aracılığı ile sudaki ağır metalleri takip eden uygulamalarda ve piller dahil enerji depolama cihazlarında kullanılabileceğini de açıklamasına ekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir